Коментар на Пепи Димитрова в “България сутрин” в Bulgaria On Air

ДПС изключи Делян Пеевски и още седем души от партията, а решенията бяха взети от централното оперативно бюро, ръководено от Ахмед Доган.

"Съвсем логично действие на хората около Доган, защото изборите идват и те трябва да предприемат действия. Доган изключи Пеевски - това е единственото послание, което има нужда да бъде чуто и от последния избирател на ДПС. Комуникационно за техния таргет това беше правилно послание. От вчера посланието е много консистентно. Това е по учебник. В социологическите проучвания от ДПС продължават да бъдат втори. Изумително е при този скандал", коментира PR експертът Пепи Димитрова в "България сутрин".

Пепи Димитрова добави, че когато фокусът на ума е привлечен от негативното, неговата реакция е на отчаяние и оттегляне.

"Той бива обезсърчен. Това е базисна психология, която съм негативно впечатлена, че нашите политици трета година не успяват да разберат. Фокусирането на всички е върху това да плашим. Така не функционира поведението на хората. Целият цивилизован свят се развива на принципа "няма невъзможни неща". Нашата политическа среда говори само за невъзможни договорки и коалиции", заяви тя.

"Заинатяването около позицията на Калин Стоянов беше въпрос на его. Когато станеш министър, ти веднага ставаш пушечно месо. Задачата на кабинета "Главчев" е да минимизира напрежението около провеждането на изборите. Отчаяно страната се нуждае от редовно правителство, защото се връщаме назад от това, което имахме като напредък. Изгубихме време в безвластие и партийна война за власт. Виждаме у някои политици готовност на приключване на тази война. Егото на нашите лидери е ужасна пречка да имаме договаряне", смята Димитрова.

Пепи Димитрова изтъкна, че в държавните институции никой не работи, чакайки да види кой ще бъде следващият му ръководител. Така изостава оперативната административна работа в държавата.

"При външните ни партньори няма с кого да се преговаря. ЕК не може да преговаря със служебни правителства по дългосрочни теми. Лашкаме се от едната крайност в другата. Има теории, че нашите политици не могат и не искат да се нагърбят с отговорността в една толкова нестабилна глобална ситуация. Ние сме между две войни. Нашите политици се снишават, докато видят какво се случва в света, за да знаят на кого да се харесат", коментира тя.