Очаква се делът на свободните площи да расте заради по-бавното усвояване на големите извънградски проекти, посочват от Cushman & Wakefield Forton. Воден от ръста на промишленото производство, пазарът на логистични и складови площи поддържа стабилна активност за последните три месеца. Търсенето е концентрирано в средно големи градски логистични проекти, където в момента има по-малко свободни площи, докато по-големите извънградски обекти, в които има повече новоизградени и свободни площи, се усвояват по-бавно. Това показва докладът на консултантската компания Cushman & Wakefield Forton. В резултат на това, както и повишеното предлагане на нови имоти, експертите очакват делът на незаетите площи да расте през следващите тримесечия.
„Компаниите за логистика, дистрибуция и куриерски услуги, които са сред основните двигатели в сектора, са силно обвързани с доставки към крайни клиенти. Това налага и скъсяване на разстоянието и консолидация, с цел оптимизация на разходи и ресурси. През следващите месеци ще следим дали интересът към по-малките проекти ще се задържи и как големите обекти в по-отдалечените райони ще отговорят на промяната на пазара“, коментира Жоро Ангелов, мениджър „Индустриални площи и развитие на парцели“ в Cushman & Wakefield Forton.
Нивата на свободните площи през третото тримесечие леко нарастват до 4.3%. От началото на годината стойностите трайно се движат нагоре, но все още са на здравословни нива за пазара.
Индустриалният пазар продължава да е във фокуса на инвеститорите в Европа в контекста на COVID кризата. За първото полугодие на 2021 г. транзакциите с индустриални имоти на стария континент са 26.5 млрд. евро, отчитайки 73% ръст спрямо средните нива за периода 2015-2019.
У нас секторът поддържа стабилна активност. Статистиката на Cushman & Wakefield Forton показва, че в периода януари-септември 2021 са завършени обекти с обща площ 174 167 кв.м, а нетното усвояване е със сходни стойности - 165 997 кв.м. Данните сериозно изпреварват нивата през 2020 г. и се доближават до тези през 2019, когато бе отчетена рекордна активност на индустриалния пазар.
„Търговските вериги, дистрибутори и куриерските компании продължават да са най-активните на пазара като наематели или инвеститори в собствени обекти. Към края на 2021 проектите в етап на строителство в София надхвърлят 440 000 кв.м, почти поравно разпределени между спекулативни проекти и такива за собствено ползване“, допълва Жоро Ангелов.
През последното тримесечие предлагането в столицата нарасна с 81 880 кв.м, достигайки общ обем почти 1 573 000 кв.м. Cushman&Wakefield Forton е консултант по избора на локация и изпълнител на проекта за строителство по поръчка и отдаване под наем най-големия логистичен център в София. Новият логистичен център на компания Орбико България, която е един от най-големите дистрибутори и доставчик на логистични услуги на пазара, разполага с 31 200 кв. м. складови площи и 4000 кв. м. офиси. Спекулативната част на пазара също расте с финализирането на два градски логистични проекта - Botevgradsko Logistics Park (29 000 кв.м) и Logistics Park RGS-Фаза 3 (7 000 кв.м).
Наемите на първокласни площи леко се повишават през последното тримесечие. За средно големи проекти те достигат 4.3-4.5 евро/кв.м, докато складови бази с площ над 10 000 кв.м се отдават за около 3.8-4 евро/кв.м. Доходността от първокласни индустриални имоти в София остава на стабилни нива около 8% на годишна база.

В България
Forton е лидер в предоставянето на услуги за бизнес имоти за инвеститори, корпоративни клиенти и банки. Компанията е стратегически партньор на глобалната консултантска компания Cushman & Wakefield и част от Реалто Груп, която обединява агентски и консултантски компании в сферата на недвижимите имоти с над 25-годишен опит. Групата включва утвърдени и добре познати имена в сектора - Адрес, Имотека, Unique Estates и Credit Center. Forton предлага решения от начало до край за проекти за офис, търговски и логистични центрове, хотели, курорти, жилищни комплекси, специализирани имоти и проекти.
Експертите й могат да помогнат с инвестиционно планиране и консултиране, отдаване под наем и наемане на офис, търговски или индустриални площи, продажби и придобивания, бизнес консултиране, оценки на имоти, проектен мениджмънт и управление на активи. Като регулирана от Royal Institution of Chartered Surveyors компания Forton работи по най-високите международни стандарти за услуги, свързани с недвижими имоти. Партньорството с Cushman & Wakefield позволява на компанията да служи като двупосочна връзка между българската и глобалната икономика.
Cushman & Wakefield (NYSE: CWK) е водеща консултантска компания за услуги, свързани с бизнес имоти в глобален мащаб. Тя консултира и представлява клиенти във всички аспекти на ползването и инвестициите в имоти и се е установила на ключови позиции в основните пазари по света, както показва и честото й участие в много от най-значителните договори за наем на имоти, продажби и мандати за управление. Създадена през 1917 г., след обединението с DTZ тя има офиси в 70 страни и повече от 51 хиляди служители.
Предлага пълния спектър от услуги за всички видове имоти, включително отдаване и наемане, продажби и придобивания, дългово и структурирано финансиране, корпоративно финансиране и инвестиционно банкиране, корпоративни услуги, управление на имоти, управление и поддръжка на сгради и съоръжения, проект мениджмънт, консултиране и оценки. През 2018 г. компанията е реализирала приходи от $8.2 млрд. За повече информация посетете сайта www.cushmanwakefield.com или следвайте компанията @CushWake в Twitter.